Výrobníky ledu – jak si vybrat ten nejvhodnější

Výrobníky ledu

Publikováno 9. 5. 2020

Vyberte si ten správný výrobník ledu. Oceníte ho nejen v letních měsících

vyrobniky-ledu

Led bývá v horkých dnech žádaným doplňkem studených nápojů, jako jsou třeba domácí limonády, ale i alkoholické drinky. Jak ale v restauraci či baru jednoduše a nepřetržitě zajistit jeho dostatek? Jednou z možností je profesionální výrobník ledu.

Hlavním měřítkem při výběru výrobníku ledu by měla být jeho kvalita a spolehlivost. Určitě nechcete, aby vás v parném dni nechal na holičkách. Proto jeho výběru věnujte dostatek času a porovnávejte různé varianty.

Zajímejte se o spotřebu elektřiny a vody

Zaměřte se na způsob obsluhy a čištění. Přednost by měly mít výrobníky ledu se snadnou obsluhou: personál jistě nemá čas zdržovat se s příliš složitým zařízením. Velkým pomocníkem tak bude zabudovaný čistící systém.

Nezapomínejte ale ani na ekonomický aspekt: zajímejte se o spotřebu vody a elektrické energie. Není výrobník až příliš energeticky náročný? Jednotlivé modely navíc nabízejí odlišné způsoby chlazení, a to vzduchem nebo vodou.

Přístroj chlazený vzduchem nikam nezavírejte

Výrobníky chlazené vodou nabízejí nižší náročnost údržby, na rozdíl od druhého typu nemusíte čistit mřížku kondenzátoru. Záleží také, kam přístroj umístíte. Pokud ho hodláte postavit pod pult, bude pro vás právě tento typ ideální, protože nepotřebuje pro své chlazení cirkulaci vzduchu.

Tuto variantu volte i v případě umístění do venkovních prostor, především během léta, nebo pokud váš provoz nedisponuje klimatizací. Teplota vzduchu totiž nebude mít vliv na výrobní kapacitu. Právě u tohoto typu výrobníku se ale zajímejte o spotřebu vody nutné k chlazení.

Modelům chlazeným vzduchem je naopak nutné zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu ze všech stran, proto se více hodí k umístění třeba na bar a nejsou vhodné pro prostory s vysokou teplotou vzduchu: ta by totiž mohla ovlivnit jejich výrobní kapacitu. Nezapomeňte u typu se vzduchovým chlazením také pravidelně čistit kondenzátor a větrák, který napomáhá chlazení.

Upotřebíte spíš ledové kostky, nebo tříšť?

Už víte, který ze dvou základních typů pro vás bude ten pravý? Nyní se ještě rozhodněte, jaký tvar ledu preferujete. Klasický kostkový led se hodí především do míchaných a perlivých nápojů, ale také na bankety.

Kromě kostkového ledu si můžete zvolit třeba kloboučkový či kuželový led: tyto typy výrobníků se nejvíc hodí pro bary, kavárny a restaurace. Zařízení na šupinkovou ledovou tříšť pak oceníte třeba při prezentaci ryb či masa v gastronomii. Nugetkový tvar ledu je ideální pro prezentaci pokrmů a přípravu míchaných nápojů.

Výrobník ledu se stane nepostradatelným pomocníkem

Restaurace či bary by měly kromě ostatního vybavení vlastnit právě i výrobník ledu, který dokáže snadno dodat velké množství ledu požadovaného tvaru. Jenom tak bude váš bar, restaurace či hospoda schopna reagovat na větší zájem vašich hostů o koktejly či delikatesy.