Víte, k čemu jsou v gastronomii šokové zchlazovače a zmrazovače?

Víte, k čemu jsou v gastronomii šokové zchlazovače a zmrazovače?

Publikováno 26. 9. 2022

šokový zchlazovač

Provoz restaurace nebo jiného gastronomického zařízení s sebou nese velkou dávku zodpovědnosti. Mimo jiné i za to, že vámi servírované pokrmy budou zdravotně nezávadné. A přesně s tím vám pomůže šokový zchlazovač a zmrazovač.

Zdraví škodlivé bakterie potřebují ke svému růstu a množení teplotu v rozmezí od 8 °C do 63 °C. To znamená, že čerstvě uvařenému, ani chlazenému či mraženému jídlu nehrozí ani zdaleka tak velké riziko kontaminace. Gastro shocker umožňuje prudce zchladit či zmrazit pokrmy ihned po jejich přípravě, aniž by tím utrpěla jejich chuť.

Připravovat zvlášť každý pokrm až poté, co si jej někdo objedná, by v profesionální gastronomii bylo neefektivní a příliš zdlouhavé: v provozní špičce prakticky nezvládnutelné. Tím, že si předem připravíte větší množství porcí, které následně šokově zchladíte, ušetříte nejen čas a námahu, ale i spotřebu energie.

V čem se shockery liší od lednice?

Šokový zmrazovač, respektive zchlazovač v krátké době prudce sníží teplotu hotových, předvařených pokrmů, které můžete následně přemístit do lednice či mrazáku. Žádná lednice ani chladicí místnost vám potraviny nedokáže šokově zchladit: naopak, teplé potraviny by zvýšily teplotu uvnitř přístroje, čímž by se snížila jejich účinnost. Stejné pravidlo platí i při zmrazování potravin.

Proč zchlazovat šokově?

Kromě toho, že prudkým zchlazením zamezíte kontaminaci pokrmů nežádoucími bakteriemi, navíc prodloužíte i jejich trvanlivost. Šokově zchlazený pokrm můžete bez obav skladovat až 5 dnů a šokově zmrazený dokonce několik měsíců.

Pokud připravené pokrmy zchladíte šokově, zachováte tak jejich vnitřní vlhkost, aroma, barvu i chuť. Předejdete hmotnostním ztrátám v důsledku odpařování vody a v případě šokového zmrazování zabráníte tvorbě nežádoucích velkých krystalů ledu. Proto jsou shockery ideálními pomocníky i například při výrobě zmrzliny.