Nářezové stroje – jak vybrat správně nářezový stroj

Nářezové stroje – jak vybrat správně nářezový stroj

Publikováno 30. 6. 2020

To, na čem skutečně záleží je ale správný výběr. Nový nářezový stroj musí přesně odpovídat potřebám i velikosti vaší provozovny. Zároveň musí pochopitelně splňovat veškeré hygienické podmínky a jeho obsluha nesmí být nebezpečná. Na trhu je široká škála nářezových strojů s rozmanitými vlastnostmi a specifiky. Podle jakých kritérií byste si měli vybrat ten svůj?

platky-sunky-salamu-a-syra

Velikost vaší provozovny

Nářezové stroje se dělí do 3 skupin podle jejich předpokládané vytíženosti.

  • Stroje pro lehkou zátěž se hodí do bufetů, bister a snack barů. V provozu mohou být vždy 15 minut, poté potřebují 5minutovou pauzu.
  • Stroje pro střední zátěž najdou své uplatnění v restauracích o různé velikosti nebo třeba ve školních jídelnách. Po jedné hodině provozu potřebují 10minutovou pauzu.
  • Stroje pro vysokou zátěž patří do supermarketů a velkých restaurací a v provozu mohou být nepřetržitě.

Co budete chtít krájet?

Vždy se přesvědčte, že vámi vybraný model se hodí pro surovinu, kterou na něm plánujete krájet. Provozujete-li řeznictví, budete pravděpodobně potřebovat krájet pouze maso. V případě restaurace už to jsou i další suroviny, a to včetně mražených polotovarů. A úplně jiná situace nastává v případě, že plánujete otevřít obchod s italskými či španělskými specialitami: takové delikatesy si totiž zaslouží manuální nářezový stroj.

Vertikální nebo gravitační stroj?

Elektrické nářezové nástroje se dělí na 2 druhy, podle toho, v jaké poloze je umístěn jejich nůž.

Gravitační nářezové stroje mají zkosený posuvný stůl, takže krájenou surovinu není třeba manuálně přidržovat. Oproti vertikálním strojům však zaberou o něco více místa.

Vertikální nářezové stroje mají posuvný stůl umístěný rovně, což znamená, že zabírají méně prostoru než gravitační stroje. Při krájení je ale třeba surovinu manuálně posunovat.

Dbejte na snadnou údržbu

Ujistěte se, že vámi vybraný nářezový stroj lze snadno čistit, případně technicky udržovat, pokud by se některá část opotřebila.

Prosciutto tenké jako papír, lahodný francouzský sýr i pořádný kus bůčku vděčí za své plátky právě nářezovým strojům. Dopřejte je svým surovinám, potažmo vašim zákazníkům, i vy!